Öğrenme koçu kitabı 8 . Taktik : Hafıza

Öğrenme koçu kitabı 8 . Taktik : Hafıza

A) Bu bölümde acar baltaşın üstün başarı kitabından bu konuyu işleyeceğiz .

(59 ) A) Üsteki grafikten anlaşıldığı gibi eğer tekrar edilmezse çok hızlı biçimde öğrendiklerimizi unutuyoruz . İlk yarım saate öğrenilen şeylerin yarısı gidiyor . 2. günde de neredeyse yüzde sekseni . Bundan dolayı belki çok çalışıyorsunuz . Ama verimsiz oluyor çünkü doğru tekrar aralıklarına göre , o gün öğrendiklerinizin üstünden geçmiyorsunuz . Öğrenmek ancak defalarca tekrar ederek olur . O gün konuyu dinlemeniz çok yetersizdir . Konuyu kavramak ancak aynı gün tekrar yapıp üstünden geçerek ve o konuda taze bilginizle çalışarak gerçekleşir . Bu durum yapamadığınız konular içinde geçerlidir . Birkere hocanıza sordunuz ve çözümü öğrendiniz . Bu hiçbir işe yaramaz çünkü ne o konuyu siz çözüp öğrendiniz ne de tekrar tekrar o konudaki bilgilerin üstünden geçtiniz . Hocaya sordunuz içiniz rahat etti . Ve geçtiniz . Sonuçta hiçbir şey öğrenmediniz . Hocaya sorduktan sonra o ü konuyla tekrar tekrar uğraşmak , çözümü anladıktan sonra o konuyla ilgili not almak o konuyu içselleştirmezi sağlayacak . Tekrar ile zihinde o konuyla ilgili bağlantılar gelişir . Nöroplastisiteden dolayı zihinde ne kadar çok tekrar eder ve üstüne giderseniz ; nöronlar arası bağlantı o kadar artar . Ve artık o konuda çok rahat yapabilir hale gelirsiniz . Pratik ve doğru tekrarla hem hızlanır , hemde doğru yapma olasılığınız bir hayli yükselir . Aynı zamanda tekrarda starejik olmalı . Tüm konuyu sürekli tekrarlamak konfor alanına sığınmaya sizi iter . Tüm konuyu ilk tekrarlarda çalışabilirsiniz ancak konuda derinleştikçe tekrarlar spesifikleşmeli . Tüm konuyu tekrarla uğraşmak , o konuda yazan her bilgiyi tekrar tekrar kitaptan okumak yerine , zayıf kısımlarınızı bilginizin eksik olduğu kısımları tespit edin . Ve direk onlarla uğraşın. Deneme çözüyorsunuz eksiğiniz çıktı . Nokta atışı hangi konuda o konun hangi ayrıntısında eksiğiniz olduğunu , hata yaptığınız ,ayrıntılar sayesinde bulun . Ve direk o kısımı tekrarlayın . Daha sonra da o kısımla ilgili pratik yapın .

B) Çok hızlı öğrenmenin çok iyi hatırlamanın en kolay yolu çks ( çalışılacak konu seansı ) yapmaktır . Çks sayesinde unutma sorunu çözülecek . Çünkü sürekli eksik kısımlarınızın üstünden geçecek , yapamadığınız konularla defalarca uğraşıp onları pekiştireceksiniz .Ayrıntılara açıklamalar yazıp onlarla bir nevi konuşarak , daha sonraki tekrarlarda onları çok net anlayacaksınız . Ayrıca çks sayesinde eksik konularınızın da üstüne gidecek onları halledeceksiniz . Çks sayesinde o gün içinde öğrendiğiniz bilgiler unutulmadan kafanıza yerleşecek.

(60)Bu grafik çks nin ne kadar faydalı olduğunu kanıtlıyor ( çks taktik 17 detaylı açıklanacak ; çks kısaca eksik olduğunuz zorlandığınız konular üstüne aynı günü akşamı ayırdığınız vakte demi ) . Tam unutmaya başlamışken tekrar ve çks sayesinde çok daha iyi akla geçiyor bilgiler oturuyor . Nokta nokta olan unutma eğrisi kalın çizgilerde hatırlama miktarı. Görüldüğü üzere unutmanın engeli sistematik tekrar . Ve bu tekrarı çks şeklinde yaparsanız yani hem o gün öğrendiklerinizin üstünden spesisfik olarak geçer hemde o günkü çalışmanızda yapamadıklarınızın çözümlerini tekrarlar hemde geçmiş konuları ( 1 hafta önce 1 ay önce çözemediğiniz sonra konulara ) tekrar çalışır , bıraktığınız notlarında sürekli üstünden geçerseniz öğrenme ve konuları pekiştirme maksimum olacak . Bunlara ek olarak yapamadığınız konulardaki ayrıntı bilgileri yazdığınız bir özet defteri olursa bu da öğrenmeyi inanılmaz arttıracak . Çünkü o pürüzlü bilgilerin çoğu konu kitaplarında yok veya hocan anlatmadı . hergün çks yaparken bu özet defterini tekrarlarsanız her konuda mükemmeleşmiş olacaksınız . Bu özet defterine, karışan bilgilerin hem doğrusunu hem yanlışını yazar ve defalarca tekrarlarsanız iyice kafanıza yerleşmiş olacaklar . (61)

C) Bu grafikte de hafızayı en iyi kullanmak ve en verimli şekilde çalışmak için gereken çalışma süresini gösteriyor . 20 ila 40 dakikalık çalışma aralıkları sonrası kısa aralar vermek , ara sonrası bir önceki seanslarda çalıştığınız konuları kısaca tekrarlamak öğrenimizi maksimuma getirecek . Bu araları Pomodoro tekniği sayesinde sistematik hale getirebilirsiniz . Pomodoro tekniği şudur : Çalışma sürenizi 25 er dakikaya bölüp 5 dakika ara vererek 4 kere bunu yapmaktır . 30 dakikayı 4 kere yaptıktan sonra 1 saat ara verip tekrar aynı rutüni sürdürmek hem verimizi oldukça arttıracak . Hemde hafızanızı en etkin şekilde kullanacaksınız . Bu 5 dakikalık aralarda veya 1 saatlikte egzersiz yapmak oldukça faydalı olacaktır . Çünkü egzersiz sayesinde hem stresiniz azalır . Hem metabolizmanız hızlanır . Çok sağlıklı biçimde çalışarak sizi dinç tutar ve daha verimli çalışırsınız . Ayrıca sporun sağlığı korumak içinde birçok faydası vardır . Egzersiz sağlıklı bir hayat için şarttır .

D) Hafızayı geliştirecek , öğrendiklerinizi pekiştirmenizi ve daha iyi hatırlamanızı sağlayacak yöntemler vardır . Bu madde de bunu işleyeceğiz . Birinci yöntem görselleştirmedir . Zihinde bilgileri imgeleme öğrendiklerinizi görsel olarak düşünüp , hayal kurmak ve tekrarlarken görsel hafızanızı kullanmak , bilgileri hatırlamanızı ciddi oranda arttıracaktır . Çünkü görsel hafıza en kalıcı hafıza çeşididir . Görselleştrip hayal kurarken abartıyı kullanmanız daha etkili hatırlamanızı sağlar . İkinci yöntem çalışırken duyularınızı katmaktır . İşitme duyunuzu , koklama , dokunma , duyunuz gibi duyularınız ne kadar çalışma sürecinize dahil ederseniz o kadar çok hatırlarsınız . Örneğin dersi dinlerken bir yandan not almak hem işitme hem dokunma duyusunu çalıştırmaya yarayacaktır. Bundan dolayı çok daha kalıcı olur öğrendikleriniz . Çalışırken sesli biçimde tekrar yapmak veya çalıştığınız soyut konuyu duyularınızla somutlaştırarak daha iyi hatırlayacaksınız . Üçüncü yöntem ise bilgileri hikayeleştirmektir . Farklı farklı birbiriyle bağlantılı bilgileri , hikaye haline getirirseniz onlar kafanıza daha iyi yerleşir . 2 bilgi den biri aklınıza geldiğinde hikayeleştirdiğiniz için diğer bilgi de aklınıza gelecektir . Ayrıca uydurduğunuz hikayede görsellik olacağı ve hayal gücünüzü harekete geçireceği için çok daha iyi öğrenmiş olursunuz . Dördüncü yöntem ise bilgileri birleştirdiğiniz kelime oyunları yapmak agrostiş oluşturmak bilgileri birbirine ekleyerek melodi haline getirmek , bilgilerin çok daha iyi pekişmesini sağlayacaktır . Beşinci yöntem ise size en uygun çalışma biçimini seçmektir . Siz konuları sesli anlatarak veya dinleyip not alarak mı öğreniyorsunuz ? Veya kitaptan özet çıkararak mı ? Defalarca konuyu okuyarak mı pekiştiriyorsunuz ? Bu verdiğim 5 yöntemde her zaman gerekli olan tekrar tekrar çalışarak uzun süreli belleğe bilgileri kaydetmektir . Uzun süreli bellek nedir ? Üç tür bellek vardır . Birincisi duyusal bellektir . İkincisi kısa süreli bellektir . Üçüncüsü uzun süreli bellektir . Duyusal bellek duyu organlarımızdan gelen bilgilerin kaydedilmesini sağlar . Kısa süreli bellek adından da anlaşılacağı gibi kayıt kısmı çok az olan , bilgilerin geçici olarak kaydedildiği bellek çeşididir. Bu belleğe çalışma belleği de denir . Prefontal korteks ( bizi insan yapan zihnin süper bilgisayarı ) kısa süreli bellekten sorumludur . Zihnin bu bölgesinin çalışması çok enerji harcar . Bu kısım zihnin bilinçli veri işleme bölümüdür . İşlem kapatesi zihnin bilinçdışına göre düşüktür . Çok enerji harcar . Bir şeyi öğrenirken çalışır . Ama çok enerji harcadığı için kapasitesi sınırlıdır . Bundan dolayı bilgiler hızla unutulur. Bir günde neredeyse öğrenilen 5 bilgiden 4 ü kısa süreli hafıza da olduğu için unutulur .

3. bellek çeşidi ise uzun süreli bellektir . Çalışırken amaç kısa süreli bellekten uzun süreli belleğe bilgileri aktarmaktır . Hafıza taktiğinin a ve b bölümündeki verdiğim tekrarları tekrar aralıklarına göre yapmak sayesinde kısa süreli bellekteki bilgi uzun süreliye geçecektir . Bilgileri aynı gün içinde yüzde seksenini unuturuz çünkü bir bilgiyi ilk öğrendiğimizde kısa süreli bellektedir . Ve kısa süreli belleğin kapasitesi çok sınırlıdır . Bundan dolayı o gün içinde öğrenilenler hızla unutulur . Çözümü doğru tekrar aralıklarıyla tekrarlayıp ve hafıza metotlarını kullanıp uzun süreli belleğe bu bilgeleri atmaktır .

Referanslar :

59. Üstün başarı kitabı yazar Acar Baltaş sayfa 117

60. Üstün başarı kitabı yazar Acar Baltaş sayfa 125.

61. Üstün başarı kitabı yazar Acar Baltaş sayfa 122

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir